O projekcie

Projekt Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa realizujemy, aby skutecznie odpowiedzieć na problemy i wyzwania związane z bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyberprzestrzeni w szkole jak również poza nią.

Jest to ogólnopolski projekt wyłoniony w konkursie przeprowadzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2015 r. Projekt realizowany jest do grudnia 2018 r. Elementem projektu jest również konkurs „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni” (III edycja konkursu trwa do 30kwietnia 2018).

W ramach działań projektowych i konkursowych w klasach 1-6 Szkoły Podstawowej planujemy między innymi:

• Stworzyć zbiór zasad bezpiecznego korzystania z Internetu - propozycje uczniów i nauczycieli zostaną zebrane, opracowane i opublikowane jako "Szkolne Zasady Cyberbezpieczeństwa"
  • Spotkanie z przedstawicielem Policji który opowie uczniom o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu
  • Wykonanie ulotki/gazetki informującej o niebezpieczeństwach czyhających na uczniów w sieci oraz zawierającej zasady Netykiety (Netykieta jest to zbiór zasad określających formy zachowania się w społeczności internetowej.) i bezpiecznego korzystania z Internetu
  • Przeprowadzenie zajęć, na których uczniowie dowiedzą się jak bezpiecznie korzystać z Internetu oraz gdzie się udać gdy coś ich zaniepokoi w sieci
  • Jak bronić się przed Trollowaniem  czyli zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty, która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.

W ramach Projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa odbyły się w naszej szkole pierwsze spotkania z rodzicami i opiekunami uczniów klas 1-6 Szkoły Podstawowej.

Na spotkaniach przybyli licznie rodzice zostali poinformowani o potencjalnych zagrożeniach korzystania z internetu, jak również o korzyściach płynących z bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci.

Wszyscy zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu otrzymali zestaw dziesięciu porad dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci. Rodzice najmłodszych uczniów (klasy 1-4) otrzymali propozycję umowy nimi, a dziećmi o zasadach korzystania z urządzeń elektronicznych i internetu. Wielu uczniów przyniosło następnego dnia do szkoły podpisane umowy alby pochwalić się wychowawcy i kolegom swoimi dojrzałymi decyzjami, zapewniali iż wiszą w ich pokojach nad biurkami, aby stale przypominać , że Internet jest dobrodziejstwem, z którego trzeba korzystać umiejętnie i odpowiedzialnie.