„Kto w puszczy stuka i piszczy?” - kl.VIa

Jesteś tu: Strona główna » Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa » „Kto w puszczy stuka i piszczy?” - kl.VIa

„Kto w puszczy stuka i piszczy?” - kl.VIa

W środę 29 listopada 2017 roku, uczniowie z klasy VI A realizując projekt „Kto w puszczy stuka i piszczy?” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  przygotowali nietypową lekcję przyrody dla klasy IIIA w oparciu o komiks T. Samojlika i A. Wajraka „Umarły Las”.

Na początku trzecioklasiści oglądając prezentację multimedialną poznali bohaterów tego komiksu i dowiedzieli się dlaczego zajmą się sylwetką Kaprala, czyli Dzięcioła Dużego. Następnie nauczyli się jak odróżnić samca od samicy oraz mogli posłuchać głosu dzięcioła dużego w różnych sytuacjach. Szóstoklasiści wyjaśnili też dlaczego dzięcioł bębni, co to jest kuźnia, czym odżywia się nasz bohater oraz z jakich powodów Kapral prowadzi bank nasion.  Inne ciekawe  informacje dzieciaki zdobywały kolorując, układając i prezentując własny  komiks o naszym najpospolitszym dzięciole. Na koniec każdy uczeń klasy III A mógł się sprawdzić w QUIZIE, na który składało się 10 pytań związanych ze zwyczajami i wyglądem Dzięcioła Dużego, np.  JAKIEJ BARWY JEST CZAPECZKA SAMCA DZIĘCIOŁA DUŻEGO? JAK GŁĘBOKA JEST DZIUPLA DZIĘCIOŁA  DUŻEGO?  PO CO DZIĘCIOŁY BĘBNIĄ?  Najbardziej uważni młodzi „ornitolodzy” otrzymali nagrody książkowe. Takie lekcje pozwalają na przekazanie  wiedzy poprzez zabawę, a przy tym skutecznie zachęcają do czytania, bowiem już  drugiego dnia w bibliotece pojawili się chętni do wypożyczenia „Umarłego lasu”.

Prezentacja "Dzięcioł duży" znajduje się w plikach do pobrania

Opracowała K. Wesołowska