Europejski Dzień Ptaków- kl.VIa

Jesteś tu: Strona główna » Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa » Europejski Dzień Ptaków- kl.VIa

Europejski Dzień Ptaków- kl.VIa

2 października w ramach obchodów Europejskiego Dnia Ptaków, w naszej szkole odbył się konkurs przyrodniczy. W czytelni  klasa  VIa  przygotowała planszę ze zdjęciami ptaków, które udostępnił nam rodzic – pan Andrzej Piotrowski.

Każdy kto chciał powalczyć o nagrody  miał  za zadanie dopasować nawy ptaków do ich zdjęć. Klasy, które przychodziły na konkurs miały też okazję obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą wybranych grup ptaków i poznać  dotyczące ich ciekawostki.  Można się było również zmierzyć ze związkami frazeologicznymi wyjaśniając wylosowane zwroty lub wyrażenia, np. : „Łapać dwie sroki za ogon”, „ Wybierać się jak sójka za morze”, „Cały w skowronkach”, „Biały kruk”. Za poprawne odpowiedzi  uczniowie otrzymywali słodkie nagrody. W konkursie „Czy znasz te ptaki?” wzięło udział ponad 50 uczniów. Rozpoznawanie ptaków okazało się nie lada wyzwaniem, ale  dla prawie połowy uczestników poszło naprawdę świetnie i  uczniowie ci zostali należycie nagrodzeni. Otrzymali m.in. zakładki do książek,  czasopisma przyrodnicze, ołówki, notesy. Konkurs związany z ptakami został zorganizowany w ramach realizacji NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA .  Klasę VIa zainspirowali bohaterowie komiksów T. Samojlika i A. Wajraka,  pt. „Umarły Las”.  Dzięcioł duży, Szpak, czy Sóweczka zwyczajna to  odpowiednio Kapral, Silnoskrzydły i Mogiłczyk z Umarłego Lasu.  Dzięki projektom czytelniczym nasi uczniowie mają okazję zgłębiać tajemnice przyrody ostatniej pierwotnej puszczy Europy. Sięgając do kolejnych pozycji T. Samojlika „Norka zagłady”, „Powrót rzęsorka” , „Ryjówka przeznaczenia”  będziemy mogli poznać biologię naszych najmniejszych ssaków.

Opracowały: K. Wesołowska, G. Korolczuk