"W świecie płazów" - warsztaty edukacyjne

Jesteś tu: Strona główna » "W świecie płazów" - warsztaty edukacyjne

"W świecie płazów" - warsztaty edukacyjne

Wiosna to ważny okres w życiu płazów- to czas kiedy po zimowej hibernacji wyruszają na gody. To też czas zagrożeń z tym procesem  związanych. Pobyt uczniów klasy IB  na warsztatach "Nasze płazy i gady" w Białowieży  w dn. 24.04.2017 r. pod opieką nauczycieli tj. Anny Dolińskiej i Jolanty Kryńskiej przybliżył im te zagadnienia.

W  Ośrodku Edukacji Przyrodniczej, prowadząca zajęcia  Pani Hanna Schmidt prezentowała  różnorodność  gatunkową, cechy charakterystyczne, czynności życiowe i środowisko  życia płazów.  Zwróciła uwagę na pozytywną rolę tych zwierząt, które zjadając owady i inne bezkręgowce, wpływają na zachowanie równowagi przyrodniczej. Poruszyła  zagadnienia z zakresu czynnej ochrony i ich wiosennej  aktywności. Po krótkiej teorii odbyły się ćwiczenia, gdzie młodzież mogła wykazać się wiedzą o tej grupie kręgowców. Rozpoznawała gatunki płazów na rysunkach, dobierała kształty skrzeku do określonych płazów i rozwiązywała rebusy o tematyce warsztatowej. Zajęcia w terenie w poszukiwaniu płazów i ich skrzeku w zbiornikach  wodnych, poznanie sposobów migracji tych zwierząt pozwoliły uczniom   na pobyt na łonie natury i  na urozmaicenie  szkolnej  codzienności. Choć było trochę zimno, to taki spacer wokół zbiorników był dla nich  przyjemnością. Mieszkańców  puszczy młodzież miała możliwość również zobaczyć w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Była blisko: łosi, jeleni, wilków, rysi,  koników  typu tarpana i oczywiście żubrów odpoczywających w grupie pośrodku ogromnej zagrody. Trudno było  im się przyjrzeć gołym okiem, dopiero obiektyw aparatu pomagał  wydobyć szczegóły z brązowej, kudłatej masy.

Zajęcia warsztatowe były uzupełnieniem lekcji biologii prowadzonej w szkole,  a wiadomości zdobyte na takich zajęciach trwale zapadną w pamięć uczniów, gdyż poparte będą ich własnymi obserwacjami.

 Anna Dolińska