„Młodzież w działaniu”

Jesteś tu: Strona główna » „Młodzież w działaniu”

„Legendy i podania sąsiadujących narodów Polski i Litwy" to projekt dwustronny realizowany w ramach programu „Młodzież w działaniu".

W 2009 roku młodzież z Gimnazjum Nr2 nawiązała kontakt z uczniami z Wilna. W czasie rozmów uczniowie zauważyli, że legendy i podania obu państw mają wiele wspólnych postaci i wydarzeń. Aby mieć możliwość dokładniejszego poznania legend sąsiadującego kraju oraz głębszego zrozumienia kultury rówieśników z kraju partnerskiego spotkaliśmy się w pensjonacie Gawra w Białowieży.

Uczestnicząc w projekcie uczniowie pogłębili  swoją wiedzę z zakresu legend i podań zakorzenionych w kulturach obu państw partnerskich. Poznaliśmy kulturę sąsiedniego narodu.

W fazie przygotowawczej projektu, która przypadła w okresie wakacji młodzież pod opieką nauczycielek poznawała legendy i podania oraz symbolikę związaną z regionem, w którym mieszkamy. Uczniowie pod opieką Anny Lachowicz i Katarzyny Łuczaj opracowali zebrane przez siebie materiały i przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące legend i podań w języku polskim i angielskim.

Podczas działania- spotkania trwającego 10 dni, uczniowie z Polski i Litwy odwiedzili miejsca mocy, Szlak Dębów Królewskich i inne miejsca związane z legendami i podaniami. Pod opieką nauczycielek uczniowie przygotowali spektakl pt „Legenda o Jadwidze i księciu litewskim Kiejstucie", który 2 września 2010r przedstawili uczniom naszej szkoły i zaproszonym gościom.