"Opowiem Ci o wolnej Polsce"

Jesteś tu: Strona główna » "Opowiem Ci o wolnej Polsce"

Projekt pod tytułem „W trudnych czasach” zrealizowałyśmy w ramach programu „Opowiem Ci o wolnej Polsce”, którego patronami są CEO, IPN, Muzeum Warszawskie.
      Projekt ten realizowały uczennice trzecich klas naszego gimnazjum: Marta Gajko, llona Gawryluk, Anna Nesteruk i Barbara Stepaniuk.

Cele projektu:

-znalezienie świadka historii
-przeprowadzenie wywiadu ze świadkiem historii
-zmontowanie filmu
-zaprezentowanie naszych działań na forum szkoły

Najwięcej problemów dotyczących projektu sprawiła nam transkrypcja wywiadu ze świadkiem historii. Była to pracochłonna praca, na którą musiałyśmy poświęcić bardzo dużo czasu. Dzięki realizacji projektu zdobyłyśmy ogromną wiedzę, którą na pewno wykorzystamy w dalszej edukacji. Dodatkowo nauczyłyśmy się obsługi programu do montażu filmu, szerzej poznałyśmy historię naszego regionu, miasta oraz historię tamtych czasów.

Kim był nasz świadek historii?

Świadkiem historii, z którym przeprowadzałyśmy wywiad był Pan Henryk Kazimierz Leszczyński. Urodził się 9 V 1946r. w Bielsku Podlaskim. Ukończył Szkołę Rzemiosł Budowlanych w Gdyni (1964r.).
W latach 1968-1990 brygadzista urządzeń chłodniczych w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bielsku Podlaskim.
Od 1980r.  w „Solidarności”; przew. KZ przy OSM w Bielsku Podlaskim. Jesienią 1981 r. uczestnik 1-dniowego strajku w OSM w Łapach. W 1983 r.  współzałożyciel bielskiego biuletynu „Solidarność” „Blisko i daleko”. W 1985 r. zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Warszawie.
W 1989 r. przew. KO Ziemi Bielskiej. W 1990 r. delegat na II WZD „Solidarność” Region Białystok. W latach 1990-1994 burmistrz Bielska Podlaskiego.

W czasie realizacji projektu udało się:
-znaleźć świadka Kazimierza Henryka Leszczyńskiego

-zebrać informacje o świadku

-wyszukać informacje o interesującym okresie komunizmu w Polsce
-ułożyć pytania do wywiadu
-omówić wywiad

-zmontować film, którego później pisałyśmy transkrypcje
-zrobić gazetkę szkolną o realizowanym projekcie

-umieścić informację o zrealizowanym projekcie na stronie szkoły