Działania V-VI 2015

Jesteś tu: Strona główna » Działania V-VI 2015

Maj  2015

•  Nagranie filmu z udziałem uczniów biorących udział w realizacji  projektu pt.”Fotografia i kinematografia jako sposób spędzania czasu wolnego.”

link do filmu stworzonego przez naszą grupę:

Czerwiec  2015

• Wizyta robocza w szkole partnerskiej we Francji.
  • Przygotowanie prezentacji PowerPoint podsumowującej  wizytę roboczą we Francji.
  • Stworzenie kalendarza  na rok 2016 ze zdjęciami uczniów oraz  folderu podsumowującego projekt.

W dniach 01-05 czerwca 2015r. odbyła się kolejna wizyta robocza projektu pt. „Fotografia i kinematografia jako sposób spędzania czasu wolnego” w ramach programu Comenius. Tym razem ośmioosobowa grupa uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 2 udała się do partnerskiej szkoły   w miejscowości  Maubeuge we Francji. Miasteczko to znajduje się na  północy Francji, niedaleko granicy francusko-belgijskiej.

Swój pobyt w szkole partnerskiej  rozpoczęliśmy od wycieczki  do Brukseli - siedziby króla i parlamentu belgijskiego, a ponadto  siedziby instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu. W  stolicy Belgii  przygotowano dla nas grę, polegającą na samodzielnym zwiedzaniu centrum miasta. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Grand-Place de Bruxelles – głównego  placu  Brukseli Dolnej, na którym ma swój początek   aż siedem ulic. Uczestnicy  gry podczas wykonywania kolejnych zadań, zwiedzili zabytkową część Brukseli, okolice pałacu królewskiego i katedry. Wszystkich zachwyciły piękne XVII-wieczne kamienice na Grand Place, rozczulił widok niepozornego Manneken Pisa, 350-letniej figurki-fontanny będącej symbolem Brukseli, a silną wolę skruszyły rozpływające się w ustach belgijskie czekoladki od Leonidasa i innych cukierników. Kolejnym punktem naszej wyprawy do Brukseli, była wizyta w Parlamentarium. Zobaczyliśmy Parlament Europejski z nowej perspektywy. Dynamiczne, interaktywne ekrany multimedialne zabrały nas  w podróż przez historię integracji europejskiej i pokazały, jak UE wpływa na nasze codzienne życie. Dzięki otaczającym  ze wszystkich stron ekranom kinowym zwiedzając mogliśmy  poczuć się, jakby na żywo uczestniczyliśmy  w pracach Parlamentu Europejskiego. Przyjrzeliśmy się posłom, o których można  było się więcej dowiedzieć na specjalnych ekranach dotykowych.

W dniu następnym  miało miejsce oficjalne otwarcie wizyty. Gości przywitała dyrektor szkoły. Podczas oficjalnego otwarcia wizyty wręczyliśmy gospodarzom upominki promujące nasze miasto Bielsk Podlaski. W tym dniu wszyscy  uczestnicy projektu udali się do specjalnej sali kinowej, gdzie zobaczyliśmy krótkometrażowe filmy  przygotowane przez każdy  kraj partnerski.  Filmy oceniała komisja, członkami której byli  specjaliści branży filmowej.

W tym dniu udaliśmy się  również na wizytę do Burmistrza miasta Maubeuge. Podczas krótkiego spotkania opowiedzieliśmy o naszym mieście, a także przekazaliśmy materiały promujące miasto Bielsk Podlaski. Zwieńczeniem tego dnia była wycieczka do miejskiego ZOO. W czasie godzinnego pobytu  podziwialiśmy różnorodne gatunki  roślin i zwierząt.

Następny dzień był również bogaty w ciekawe doświadczenia, udaliśmy się bowiem do miejscowości Wallers Arenberg. Niewątpliwym dziedzictwem kulturowym Wallers-Arenberg jest muzeum górnictwa, z siedzibą w dawnej kopalni, w którym oprócz eksponatów upamiętniających kilkusetletnią tradycję górnictwa na tych ziemiach, zobaczyliśmy zdjęcia z kręconego tam przez Claude’a Berri filmu „Germinal”. Powodzenie tego przedsięwzięcia uświadomiło mieszkańcom miasta, iż pragną propagować i kultywować tradycje górnicze. Powstało wówczas stowarzyszenie „Przyjaciele Germinala”, które zajmuje się promocją tego wyjątkowego zabytku. W miasteczku działa ośrodek polonijny. Miły akcentem dla nas okazał  się być przewodnik polskiego pochodzenia, świetnie mówiący w języku polskim. Po wizycie w kopalni udaliśmy się do 4 pod względem wielkości miasta we Francji o nazwie Lille. Jako miasto z tysiącletnią historią Lille posiada wiele architektonicznych atrakcji. Jedną z nich jest przepiękny Plac Generała De Gaulle, przy którym  podziwialiśmy  malownicze  XVII-wieczne kamieniczki. Niektóre budynki zachowały się nawet z XV wieku. Przy placu można było  też zobaczyć budynek Starej Giełdy, a w tle wieżę Beffroi oraz budynek Opery.  Wieczorem ostatniego dnia naszego pobytu zostaliśmy zaproszeni na uroczyste spotkanie podsumowujące wizytę we Francji. Po krótkiej części artystycznej, gdzie młodzież szkolna zaprezentowała swoje umiejętności taneczne i wokalne, odbyła się ceremonia rozdania „Oskarów Comeniusa”, nagrody  zostały przyznane w różnych kategoriach.  Nasz film otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz,  zostaliśmy również nagrodzeni statuetką za najlepszy film projektu Comenius.

Dni spędzone we Francji  zaowocowały w cenne doświadczenia oraz silne więzi przyjaźni.

link do prezentacji podsumowującej wizytę we Francji: