Działania III-IV 2015

Jesteś tu: Strona główna » Działania III-IV 2015

Marzec 2015

• Wybranie gatunku oraz napisanie scenariusza do filmu, który będzie jednym z produktów końcowych projektu pt.”Fotografia i kinematografia jako sposób spędzania czasu wolnego.”
  • Udział uczniów w cyklu spotkań  z reżyserem  wspomagającym proces powstawania filmu.

Scenariusz  do filmu będącego produktem końcowym projektu pt: "Fotografia i Kinematografia jako sposób spędzania czasu wolnego" znajduje się w plikach do pobrania na stronie głównej zakładki "Comenius 2013-2015"

Kwiecień 2015

• Wizyta robocza w szkole partnerskiej w Budapeszcie na Węgrzech.
  • Przygotowanie prezentacji PowerPoint podsumowującej  wizytę roboczą w Budapeszcie.

W dniach 13-17 kwietnia  odbyła się kolejna wizyta robocza projektu pt. „Fotografia i kinematografia jako sposób spędzania czasu wolnego” w ramach programu Comenius. Tym razem ośmioosobowa grupa uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 2 udała się do partnerskiej szkoły   w Budapeszcie.

Pierwszego dnia pobytu miało miejsce oficjalne otwarcie wizyty. Gości przywitała dyrektor szkoły. Podczas oficjalnego otwarcia wizyty wręczyliśmy gospodarzom upominki promujące nasze miasto Bielsk Podlaski. W tym dniu wszyscy  uczestnicy projektu udali się do miejscowości Etylek, gdzie znajduje się Korda Filmpark – centrum produkcji filmów, miejsce powstania  takich mega produkcji jak Hellboy 2,  The Golden Army i Polowanie na czarownice. Korda Filmpark został nazwany na cześć braci  Korda, którzy byli potentatami  filmowymi  w  latach 30 i 40 XX wieku i odegrali  ważną rolę w tworzeniu brytyjskiego przemysłu filmowego.  Zobaczyliśmy tam stałą wystawę przedstawiającą historię życia i twórczości jednego z braci Korda. Podczas zwiedzania wystawy  i studio poznaliśmy  historię i tajniki sztuki filmowej. Uczestniczyliśmy również w warsztatach sztuki aktorskiej prowadzonych przez  Livię Habermann aktorkę znaną z takich filmów  jak Kolor szczęścia (2003) czy też  Zamknięte drzwi (2012). Po wizycie w Centrum produkcji filmowej Korda udaliśmy się na Górę Gellerta  -  wzgórze o wysokości 235 metrów, znajdujące się w Budapeszcie. Nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który właśnie tutaj miał zostać zamordowany przez pogan.  Podziwialiśmy tam piękną   panoramę południowych i wschodnich dzielnic stolicy.

Drugiego dnia naszej wizyty  zwiedzaliśmy Zamek Królewski. Zostaliśmy podzieleni na 5 grup, w których przewodnikami byli uczniowie węgierscy. Młodzież  opowiadała nam  o historii tego miejsca. Byliśmy zachwyceni  ogromem  budowli i jego wyraźnym barokowy stylem,  odzwierciedlającym splendor i przepych,  jaki charakteryzował siedziby cesarskie Habsburgów. W tym dniu udaliśmy się na Wizytę do Burmistrza jednej z dzielnic  Budapesztu. Podczas krótkiego spotkania opowiedzieliśmy o naszym mieście, a także przekazaliśmy materiały promujące miasto Bielsk Podlaski. Zwieńczeniem tego dnia był rejs statkiem po Dunaju. W czasie godzinnej wycieczki podziwialiśmy znakomite budowle po obu brzegach rzeki.

Trzeciego dnia pobytu uczniowie i nauczyciele obejrzeli  węgierski film pt. ”Białe dłonie”. Oglądanie rodzimego filmu wyprodukowanego w  kraju goszczącym jest ważny elementem każdego spotkania grup roboczych projektu. Po wizycie w kinie udaliśmy się na wycieczkę po mieście Budapeszt. Podziwialiśmy budynek Parlamentu, zwany Orszaghaz. Charakterystyczną cechą tej budowli są setki podpór, 88 postaci władców węgierskich oraz potężna prawie stumetrowa kopuła; Węgierską Operę Państwową,  wybudowaną  w latach 1875-1884 według projektu Miklosa Ybla w stylu neorenesansowym;  Bazylikę św. Stefana na Placu św. Stefana w Budapeszcie - największy kościół w mieście oraz Plac Bohaterów  nazywany także Placem Milenijnym lub Placem Tysiąclecia,   który jest jednym z najważniejszych i największych placów w mieście.  Wieczorem ostatniego dnia naszego pobytu zostaliśmy zaproszeni na uroczyste spotkanie podsumowujące wizytę na Węgrzech. Po krótkiej części artystycznej, gdzie młodzież szkolna zaprezentowała swoje umiejętności taneczne i wokalne, otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa w wizycie roboczej w węgierskiej szkole partnerskiej.

Dni spędzone w Budapeszcie  były bardzo pracowite jednak  szybko minęły, a co najważniejsze  zaowocowały w cenne doświadczenia oraz silne więzi przyjaźni.

Link do prezentacji podsumowującej wizytę na Węgrzech: