Działania I-II 2015

Jesteś tu: Strona główna » Działania I-II 2015

Styczeń 2015

• Przygotowanie prezentacji Power Point o sławnych polskich aktorach i aktorkach.
  • Spotkanie ze sławnym polskim aktorem.
  • Przygotowanie prezentacji Power Point podsumowującej  spotkanie  z aktorem.

W pierwszym tygodniu ferii zimowych - 26 stycznia 2015 roku w Zespole Szkół im. A. Mickiewicza  odbyło się spotkanie młodzieży biorącej udział w realizacji projektu Comenius pt. „Fotografia i kinematografia jako sposób spędzania czasu wolnego” z aktorem Mateuszem Sacharzewskim.

Mateusz Sacharzewski, aktor znany z takich produkcji jak: „Kochanie, chyba cię zabiłem” (2014r.), „Być, jak Kazimierz Deyna” (2012 r.), „Czas honoru” (2012 r. ), „Listy do M.” (2011 r.), urodził się 21 listopada 1988 roku w Bielsku Podlaskim. Sam przyznaje, że w szkole podstawowej był bardzo nieśmiały, w gimnazjum zapisał się do kółka teatralnego.  W drugiej klasie zagrał księdza Robaka na deskach Bielskiego Domu Kultury. Występy na scenie przełamały nieśmiałość i postanowił zostać aktorem.  Egzaminy do szkoły aktorskiej składały się z kilku części, o 20 miejsc starało się 1500 osób – a  panu Mateuszowi się udało.

Nasz gość  opowiedział nam, że najbardziej w swojej pracy lubi to, że daje ona możliwość wcielania się w wiele różnych postaci, w jednym filmie można być policjantem, a w drugim złodziejem.  Radził, jak zostać aktorem: nigdy się nie poddawać, dużo ćwiczyć, występować jak najwięcej, pracować nad sobą.

W kwietniu Mateusza Sacharzewskiego można będzie zobaczyć w spektaklu „Niedźwiedź”, w Kreatywnym Centrum Kultury na ul. Studziwodzkiej.

Po spotkaniu z panem Mateuszem wyszliśmy z przekonaniem, że warto walczyć o swoje marzenia, że ciężka praca, nigdy nie idzie na marne, nie warto tracić sił na narzekanie. Należy  dążyć do celu konsekwentnie, za wszelką cenę i dobrze jest  wiedzieć co się chce  w życiu robić.

link do filmu podsumowującego wywiad z aktorem:

link do prezentacji "Sławni polscy aktorzy i aktorki":

Luty 2015

• Wizyta robocza w Zespole Szkół im. A. Mickiewicza.
  • Przygotowanie prezentacji Power Point podsumowującej  wizytę roboczą w Polsce.

W dniach 2 - 6 lutego  odbyła się kolejna wizyta robocza projektu pt. „Fotografia i kinematografia jako sposób spędzania czasu wolnego” w ramach programu Comenius. Tym razem uczniowie i nauczyciele z Litwy, Turcji, Chorwacji, Francji, Węgier, Słowacji i Szwecji przybyli do naszego miasta Bielsk Podlaski -  do Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza.

Pierwszego dnia pobytu w  Polsce uczniowie i nauczyciele zostali oficjalnie powitani przez Panią Dyrektor Eugenię Gałkę. Następnie grupa udała się do Cerkwi pw. NMP  wzniesionej w XVII lub XVIII wieku,  najstarszej  drewnianej  świątyni w mieście. Ksiądz Aleksy Kuryłowicz  opowiedział naszym gościom historię Cerkwi, a  także o największej świętości w tym miejscu - słynącej   z cudów Ikonie  Przenajświętszej Bogurodzicy,  jednej z najstarszych i najbardziej czczonych ikon na naszych terenach. Ważnym wydarzeniem tego dnia była również wizyta w Urzędzie Miasta, gdzie Pan Burmistrz Jarosław  Borowski  serdecznie przywitał naszych partnerów  i opowiedział o współpracy naszego miasta z  miastami w innych  krajach.  Pan Burmistrz wyraził swoją radość z faktu,  iż bielska młodzież ma okazję do kontaktów z rówieśnikami z innych krajów europejskich. Następnym punktem  tego dnia była wizyta w Muzeum.  Nasi goście mieli tu możliwość zwiedzenia stałej wystawy etnograficznej z elementami multimedialnymi „Tajemniczy ręcznik”. Z muzeum grupa przeszła do pobliskiej  Bazyliki pw. Narodzenia NMP i Św. Mikołaja. Ksiądz prałat Kazimierz Siekierko w kilku słowach przedstawił historię kościoła oraz parafii, opowiedział również o tragicznej śmierci proboszcza i dziekana bielskiego ks. kan. Antoniego Beszty – Borowskiego, który z grupą pięćdziesięciu bielszczan został bestialsko zamordowany przez Niemców podczas II Wojny Światowej i wyniesiony na ołtarze przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1999r.

Po zwiedzeniu miasta rozpoczęły się prezentacje projektowych działań m.in. prezentacje o sławnych  aktorach i aktorkach z krajów partnerskich. Ważnym elementem każdego spotkania grup roboczych projektu jest oglądanie rodzimego filmu wyprodukowanego w  kraju goszczącym gości. Tym razem uczniowie obejrzeli film pt. „Sala Samobójców”.

W dniu następnym uczestnicy projektu pojechali do stolicy naszego województwa. Zwiedzanie naukowego i kulturalnego centrum regionu partnerzy rozpoczęli od podziwiania Pałacu Branickich, gdzie zobaczyli podziemia pałacowe, salę balową z kaplicą oraz Muzeum Farmacji i Medycyny. Nie mniej interesującym miejscem okazało się Muzeum Historyczne, które mieści się w  wybudowanej  w latach 1910 – 1913 przez fabrykancką rodzinę Lurie kamienicy. Uczniowie i nauczyciele zobaczyli: wyposażenie  domu fabrykanckiego, makietę starego miasta Białegostoku oraz stary Białystok w fotografii. Po krótkiej lekcji historii międzynarodowa grupa miała możliwość podziwiania panoramy Białegostoku z tarasu widokowego Kościoła Św. Rocha. Następnie udała się do Majątku Howieny w Pomigaczach – perły podlaskiej agroturystyki, gdzie mile spędziła wolny czas. Zwieńczeniem tego dnia był występ zespołów szkolnych, na który przybyli zaproszeni goście w osobach: Pana Burmistrza Jarosława Borowskiego, Pani Sekretarz Tamary Koryckiej, oraz Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Bożeny Minasjan.

Ostatni dzień  partnerzy projektu spędzili w Warszawie, gdzie zwiedzali Stare Miasto, oraz byli na wystawie „Plan Filmowy Miasto - 44” w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Pobyt tutaj miał formę lekcji filmowej ilustrowanej pokazami multimedialnymi.

Wizyta robocza w naszej szkole przebiegała w miłej atmosferze. Goście zapewnili nas, że długo pozostanie im w pamięci urokliwe miasto i ludzie, którzy zachwycili ich swoją otwartością i gościnnością.

link do filmu z wizyty roboczej szkół partnerskich w Polsce: