Działania XI-XII 2014

Jesteś tu: Strona główna » Działania XI-XII 2014

Listopad  2014

•   Warsztaty filmowe.
  •   Wykonanie prezentacji PowerPoint podsumowującej udział w  warsztatach filmowych.

30 października 2014  grupa młodzieży zaangażowana w realizację projektu Comenius pt.”Fotografia i kinematografia jako sposób spędzania czasu wolnego” uczestniczyła w warsztatach filmowych prowadzonych przez pana Marka Włodzimirowa, współzałożyciela Stowarzyszenia Edukacji Filmowej. Misją tej organizacji  jest promocja sztuki filmowej i przybliżanie młodzieży możliwości, jakie dają media cyfrowe, a celem jest  upowszechnianie edukacji wizualnej, aktywizacja młodzieży do realizacji autorskich projektów i rozwijania pasji oraz budowanie optymistycznego wizerunku przyszłej aktywności zawodowej.

W czasie warsztatów filmowych pan Marek Włodzimirow oprowadził nas po swoim studio, pokazując stanowisko montażowe, oraz stanowisko dźwiękowe. Uczniowie zdobyli umiejętności tworzenia efektów specjalnych za pomocą obrazu i  dźwięku. W ramach warsztatów filmowych młodzież mogła rozwinąć zdolności aktorskie, poznać tajniki sztuki filmowej i specyfikę pracy przed kamerą.

Pan reżyser zwrócił naszą uwagę na fakt, iż  produkowanie filmu jest złożonym i długotrwałym procesem. Dzieli się go na trzy etapy. Pierwszy z nich to tak zwana preprodukcja.  W tym czasie powstaje scenariusz filmu oraz określa się, przynajmniej pierwotnie, jego tytuł. Kompletuje się również ekipę i określa przybliżony termin zakończenia zdjęć. Później następuje faza właściwej produkcji, czyli zdjęcia. Nagrywa się w tym okresie cały i kompletny materiał filmowy, który następnie podda się obróbce. W fazie ostatnie, czyli postprodukcji, gdy cały materiał jest już nagrany, film poddaje się montażowi.

Pracowanie przy produkcji filmu jest zajęciem niezwykle ciekawym. Pan Włodzimirow pokazał nam  montaż dźwięku, czyli operację, która polega na sprawnym miksowaniu efektów dźwiękowych i dialogów oraz odpowiednią synchronizację tej ścieżki z obrazem. Uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi filmowcy, podczas prób montowania krótkiego filmiku.

Warsztaty filmowe okazały się być niezwykłym doświadczeniem dla naszych przyszłych filmowców.

link do prezentacji z warsztatów filmowych:

oraz wersja w języku angielskim:

Grudzień  2014

•  Zorganizowanie wycieczki do Studio Filmowego.
  •   Przygotowanie prezentacji PowerPoint podsumowującej  wizytę w  Studio Filmowym.

Dnia 25 listopada 2014r. grupa uczniów ZS im. Adama Mickiewicza biorących udział w projekcie Comenius pt. "Fotografia i kinematografia jako sposób spędzania czasu wolnego" odwiedziła jedno z najlepiej wyposażonych w Polsce studio telewizyjnych - siedzibę TVP S.A. w Białymstoku w ramach realizacji jednego z zadań projektu.

Pracę studio ze wszystkimi szczegółami przedstawił pan Dariusz Szada-Borzyszkowski, który na co dzień pracuje w białostockim oddziale TVP, relacjonuje wydarzenia kulturalne, tworzy filmy dokumentalne i reportaże. Nasi uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak powstają audycje i poznać „telewizję od kuchni”. Na początku uczestnicy projektu zajrzeli do charakteryzatorni, gdzie wszyscy występujący w programie, nie wyłączając samego prezydenta, muszą zrobić makijaż zanim pojawią się przed kamerą.

Następnie pan Dariusz opowiedział o pracy reżyserki, pokazał miejsca pracy realizatora dźwięku, inżyniera technicznego, realizatora wizji, montażysty oraz reżysera programu. Przedstawił i omówił działanie różnych urządzeń, wykorzystywanych do realizacji audycji telewizyjnych, jak również zapoznał ze współczesnymi możliwościami technologicznymi telewizji publicznej.

Uczniowie mogli także zobaczyć instalowanie dekoracji studia do programu "Reporter" telewizji Belsat, zaś pan Dariusz opowiedział o znaczeniu oświetlenia podczas nagrywania oraz pracy kamer rozmieszczonych w kilku miejscach studia. Ponadto, zwiedzający zajrzeli do montażowni, gdzie dowiedzieli się jak działa mikser, co to jest kod czasowy itp.

Jednym z niepowtarzalnych przeżyć było odwiedzenie newsroomu, pomieszczenia, w którym powstaje i jest realizowany program „Obiektyw”. Uczniowie mogli nawet usiąść w miejscu prezentera i stanąć po drugiej stronie kamery. Na zakończenie wizyty w siedzibie TVP uczestnicy mieli możliwość obserwowania pracy zespołu emisyjnego, skąd gotowe programy trafiają do  odbiorników telewizyjnych w naszych domach.

Wycieczka do studia była bardzo interesująca, a zdobyte informacje na temat pracy przy tworzeniu i realizowaniu programów będą bardzo pomocne w realizowaniu innych zadań projektu Comenius.

link do prezentacji z wizyty w Studio Telewizji Białystok:

wersja polska  http://youtu.be/uSYiv4CKrAA

wersja angielska  http://youtu.be/qJk43oOZ7Ro