Działania V-VI 2014

Jesteś tu: Strona główna » Działania V-VI 2014

Maj  2014

• konkurs na najciekawsze logo projektu pt. „Fotografia i kinematografia jako sposób spędzania czasu wolnego”
  • wykonanie prezentacji powerpoint z propozycjami logo stworzonych przez  uczestników projektu.

W maju odbył się konkurs na najciekawsze logo projektu pt: ”Fotografia i kinematografia jako sposób spędzania czasu wolnego”. Uczniowie  mieli za zadanie wykonać projekt logo.

Nauczyciele wybrali  najciekawszy projekt, który to został umieszczony  na blogu projektu. Zdaniem większości nauczycieli, najciekawsze logo zostało wykonane przez ucznia kl. III b Patryka Zagona.

Poniżej znajduje się link do prezentacji, gdzie można zobaczyć  projekty, wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Im. A. Mickiewicza:

Czerwiec  2014

• wizyta  robocza w partnerskiej szkole na Słowacji.
  • przygotowanie prezentacji powerpoint podsumowującej  wizytę na Słowacji.
  • stworzenie DVD podsumowującego rok szkolny 2013/2014.

Z wizytą w Koszycach na Słowacji.

Grupa uczniów i nauczycieli z naszej szkoły w dn. 9-13 czerwca 2014 r.  przebywała  na Słowacji. Był to kolejny wyjazd  do kolejnego  projektowego kraju w ramach międzynarodowej współpracy programu Comenius noszącego nazwę  „Fotografia i kinematografia jako sposób spędzania wolnego czasu”. Wśród wyróżnionych  uczniów, którzy  wzięli  udział w projekcie znaleźli się: Marcel Żukowski,  Julia Borowik, Anita  Sińczuk,  Mateusz Żmieńko. Wraz z nimi udali się nauczyciele: główny koordynator projektu Anna  Jermałowska oraz   Anna Dolińska i Alina Bartoszuk. Gospodarzem międzynarodowego spotkania uczestników projektu było Sportowe Gimnazjum w Koszycach. Rodzice uczniów tej szkoły zapewnili młodzieży z projektowych krajów zakwaterowanie i nocleg w swoich domach. Podczas pobytu w Koszycach uczestnicy spotkali się i pracowali ze swoimi partnerami ze  Słowacji,  Turcji, Litwy, Szwecji,  Węgier, Francji i Chorwacji. Już pierwszego dnia podczas spotkania w sportowym gimnazjum zostaliśmy obdarowani żółtymi koszulkami z napisem Projekt Comenius, Koszyce, Słowacja  2014, w których udaliśmy się na święto szkoły. W małym  amfiteatrze w promieniach słońca  swoje osiągnięcia sportowe takie jak judo, aerobik i inne prezentowała słowacka młodzież. Z pełnym wdziękiem prezentowały się również zwierzęta w ZOO, które  w tym dniu  zwiedzaliśmy. Byliśmy również gośćmi Prezydenta Miasta Koszyce, który urzęduje  w Zabytkowym Ratuszu,  gdzie wysłuchaliśmy krótkiej  historii  miasta. Tam wręczyliśmy prezent od naszego Pana Burmistrza i otrzymaliśmy małe słowackie upominki. Po wyjściu z Ratusza rozpoczęliśmy zwiedzanie  starej, zabytkowej części Koszyc, które w 2013 roku nosiły zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Kultury. Zobaczyliśmy  wspaniałą katedrę św. Elżbiety, pochodzącą z XIV w. oraz  Kaplicę św. Michała. Byliśmy w  Parku z grającą fontanną i „grającym drzewem”. Widzieliśmy  Wieżę Urbana - dzwonnicę, w której umieszczono dzwon „Urban” poświęcony św. Urbanowi – patronowi winiarzy. W wieży ma siedzibę jedyne na Słowacji Muzeum Figur Woskowych. Możliwość przepłynięcia drewnianymi tratwami przez największy kanion Środkowej Europy - przełom rzeki Dunajec Pienińskiego Parku Narodowego to kolejna atrakcja naszego spotkania. Płynąc podziwialiśmy  niewielki obszar Pienińskiego Parku Narodowego na północny wschód od Wysokich Tatr, na polsko-słowackiej granicy pełen malowniczych widoków. Dyrekcja słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego mieści się w  Czerwonym Klasztorze, który był kolejnym punktem naszej wycieczki. Najbardziej znanym mnichem z Czerwonego Klasztoru był mnich Cyprian. W klasztorze pełnił obowiązki lekarza, cyrulika i aptekarza. W przyklasztornych ogrodach uprawiał zioła, z których sam sporządzał leki. Był też znany jako botanik. Do czasów dzisiejszych w muzeum w Tatrzańskiej Łomnicy zachował się jego zielnik. Skatalogował w nim i opisał blisko 300 gatunków roślin rosnących w Pieninach. Znany też jest pod przydomkiem Latający Mnich, według opowieści miał na własnoręcznie skonstruowanej lotni zlecieć ze szczytu Trzech Koron na dziedziniec Czerwonego Klasztoru. Na terenie klasztoru zrealizowano słowacko - polski film Latający mnich i tajemnica Da Vinci opowiadający o życiu brata Cypriana. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w szeregu spotkań integracyjnych służących wymianie poglądów i pogłębieniu wiedzy na temat filmu, fotografii. W trakcie spotkań odbywających się wyłącznie w języku angielskim, młodzież poszczególnych państw przedstawiała prezentacje multimedialne dotyczące historii kina i słynnych  postaci kultury. Tak więc chwaliliśmy się między innymi reżyserem filmowym  Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim i aktorką Krystyną Jandą. Nasi uczniowie godnie prezentowali swój kraj i swoją szkołę. Potem  odbył się konkurs na najlepsze logo projektu i wygrało logo  wykonane przez uczniów  Litwy. Możliwość wymiany poglądów, nawiązywania nowych, zagranicznych znajomości, poznawania kultury państw – partnerów projektu, a przede wszystkim godnego reprezentowania swojego kraju, okazało się bezcennym doświadczeniem, szczególnie dla młodzieży – uczniów Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim. Miła, przyjazna atmosfera, wzajemny szacunek i tolerancja sprzyjały nawiązywaniu przyjaźni i sprawiły, że mimo różnic kulturowych, odmiennej historii czuliśmy, że mamy podobne poglądy i cele. Serdeczność i gościnność gospodarzy - rodzin, u których mieszkali uczniowie na Słowacji też była wyjątkowa. W dniu wyjazdu  wymieniano adresy, robiono pamiątkowe zdjęcia. Pełni nowych doświadczeń  i wiedzy  wróciliśmy do Polski.

Link do prezentacji o  historii polskiej kinematografii:

Link do prezentacji z wizyty roboczej na Słowacji: