Działania I-II 2014

Jesteś tu: Strona główna » Działania I-II 2014
STYCZEŃ  2014

  • wizyta w studio fotograficznym.
  • przygotowanie prezentacji PowerPoint podsumowującej wizytę w studio fotograficznym.
  • wykonanie  prezentacji o sławnych  polskich fotografach  i ich dziełach.

Podczas ferii zimowych uczestnicy projektu pt. „Fotografia i kinematografia jako sposób spędzania czasu wolnego” mieli okazję zaczerpnąć fachowych informacji i porad profesjonalnego fotografa podczas wizyty w studio fotograficznym rodziny Szałkowskich. Zakład fotograficzny Foto Szałkowscy został założony w  1925 roku, następnie przeniesiono go do Hajnówki, a potem do Bielska Podlaskiego na ulicę Mickiewicza, gdzie mieści się do dzisiaj.

    Obecnie już czwarte pokolenie fotografów kontynuuje rodzinną tradycję ospierając się na nowoczesnej technice i najnowszych trendach.

W profesjonalnym studio uczestnicy  programu Comenius mieli okazję zaczerpnąć fachowych informacji i porad. Pan Jan w bardzo interesujący sposób przeprowadził nas przez  świat  studyjnej fotografii. Na początku mogliśmy zobaczyć aparaty do  robienia zdjęć dowodowych, ślubnych, portretowych, itp.

    W dalszej części dowiedzieliśmy się jak ważne jest oświetlenie podczas robienia zdjęć studyjnych. Wiemy już co to jest  czasza i żarnik (czyli żarówka), czym wypełnione jest wnętrze czaszy i jakie to ma znaczenie przy robieniu zdjęć. No i wiemy też, że parasolki  nie służą tylko do ochrony przed deszczem.

 

    Po krótkiej, ale treściwej teorii przyszedł czas na praktykę. Zaczęliśmy od nauki ustawiania tła, czyli tworzenia „pleneru”. W pewnym momencie studio Szałkowscy  przejęli światowej klasy modele i modelki oraz ich osobiści fotografowie.  I tak oto powstała profesjonalna sesja zdjęciowa…


link do prezentacji podsumowującej wizytę w studio fotograficznym:

LUTY  2014

  • wizyta w partnerskiej szkole w Sandviken w Szwecji.

  • przygotowanie prezentacji PowerPoint podsumowującej wizytę w Szwecji.


    W dniach 10-14 lutego odbyła się kolejna wizyta robocza projektu pt. „Fotografia i kinematografia jako sposób spędzania czasu wolnego” w ramach programu Comenius. Tym razem sześcioosobowa grupa uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum udała się do partnerskiej szkoły średniej Jernvallsskolan w miasteczku Sandviken położonej nad jeziorem Storsjön, na południowy zachód od Gävle.

Po przybyciu do Sztokholmu 10 lutego 2014r. zostaliśmy przywitani przez Koordynatora ze szkoły Jernvallsskolan, panią Lenę Rogell.

    Następnego dnia udaliśmy się do Muzeum Fotograficznego Fotografiska, które to jest  międzynarodowym miejscem spotkań na temat fotografii. Wystawy tam organizowane są jedną z najbardziej popularnych atrakcji Sztokholmu. Podziwialiśmy wystawę zdjęć  takich fotografów jak Elliott Erwitt, Johan Rheborg, Corinne Mercadier. Po wizycie w muzeum wybraliśmy się na spacer po malowniczych uliczkach Starego Miasta. Wieczorem blisko dziewięćdziesięcioosobowa grupa uczniów i nauczycieli wybrała się do miasteczka Sandviken. Po przybyciu do partnerskiego miasta uczniowie zostali przywitani przez szwedzkie rodziny goszczące.

    Trzeciego dnia naszego pobytu mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w oficjalnym otwarciu wizyty, podczas którego pani dyrektor szwedzkiej szkoły oraz przedstawiciel oświaty serdecznie powitali wszystkich gości ze szkół partnerskich projektu Comenius. Następnie zostały przedstawione prezentacje multimedialne, tematem których byli sławni fotografowie w każdym kraju partnerskim oraz ich dzieła. Po południu mieliśmy możliwość uczestniczenia w warsztatach fotograficznych, podczas których uczniowie zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze zdjęcie. Konkurs polegał na tym, iż uczniowie mieli wykonać pracę na zadany temat. Grupa w której znalazły się nasze uczennice zajęła pierwsze miejsce. Po warsztatach zwiedzaliśmy siedzibę zarządu przedsiębiorstwa Sandvik - światowego lidera w produkcji m.in.: narzędzi skrawających, stali kwasoodpornej, materiałów elektrooporowych.

    Następnego dnia nasi szwedzcy partnerzy zabrali nas na wycieczkę do ośrodka Hogbo znajdującego się w odległości 15 km od Sandviken. Tu nasze uczennice mogły wypróbować swoich sił w nartach biegowych, które okazały się niezwykle trudną dyscypliną. Nauczyciele w tym czasie podziwiali niezwykłą przyrodę, czerwone koszary, dom kowala oraz stary młyn. Po powrocie z Hogbo nauczyciele udali się na spotkanie podsumowujące wizytę, uczniowie natomiast zostali zaproszeni przez szwedzkich rówieśników na łyżwy do Miejskiego Ośrodka Sportu. Pożegnalny wieczór upłynął nam w miłej atmosferze przy wystawnej kolacji zorganizowanej w partnerskiej szkole. Po kolacji nauczyciele i uczniowie zostali zaproszeni do wzięcia udziału w zabawach i konkursach

    Cała grupa pełna wrażeń wróciła do Bielska w środku nocy  14 lutego 2014 r.


link do prezentacji o sławnych  polskich fotografach  i ich dziełach:

http://www.youtube.com/watch?v=xdso-K2pfws


link do prezentacji podsumowującej wizytę w Szwecji:

http://www.youtube.com/watch?v=Dh4vVdnWWPk