Działania IX-X 2013

Jesteś tu: Strona główna » Działania IX-X 2013

WRZESIEŃ  2013

• stworzenie strony internetowej dotyczącej projektu
  • stworzenie tablicy informacyjnej o działaniach projektu, która będzie uaktualniana na bieżąco
  • zebranie grupy roboczej, uczestników projektu z naszej szkoły
  • przygotowanie prezentacji o szkole

PAŹDZIERNIK  2013

• udział w wizycie, której tematem jest historia fotografii i kinematografii, w koordynującej szkole w Adanie, Turcja
  • przedstawienie prezentacji „Historia polskiej fotografii i kinematografii”
  • przygotowanie wystawy fotograficznej z wizyty w Adanie

W dniach 7-11 października 2013r. dwóch uczniów z pierwszej klasy gimnazjum wraz z dwoma nauczycielami naszego Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza uczestniczyło w wizycie roboczej projektu Comenius pt. „Fotografia i kinematografia jako sposób spędzania czasu wolnego”  w Adanie, metropolii w południowej Turcji.

Pierwszego dnia pobytu w Turcji  uczniowie i nauczyciele zostali gorąco przywitani przez młodzież z goszczącej szkoły M. Abdurrahim Gizer Ilkogretim Okulu. Mieli także możliwość poznania rówieśników z innych szkół partnerskich: z Litwy, Słowacji, Szwecji, Węgier i Chorwacji poprzez przedstawione prezentacje na temat szkół, kraju, miasta, regionu. Z tego względu, iż wizyta dotyczyła historii fotografii , wszystkie delegacje omówiły historię tej dziedziny sztuki swojego kraju podczas pokazu prezentacji. W przerwie czekała wszystkich miła niespodzianka, a mianowicie turecki obiad przygotowany przez nauczycieli i rodziców uczniów. Stoły były suto zastawione i wszystko było przepyszne. Następnie cała międzynarodowa grupa udała się na zwiedzanie miasta, między innymi byliśmy w Muzeum Kina, Muzeum Ataturka, Historycznym Muzeum, w największym meczecie na Bliskim Wschodzie - Meczecie Sabancı Merkez Cami, odpoczywaliśmy w parku rekreacyjnym, gdzie jeździliśmy kolejką.

Drugi dzień wizyty był jeszcze bardziej interesujący, gdyż wszyscy wybraliśmy się na wycieczkę do oddalonego o 220 km miasta Gaziantep. Podczas tej wyprawy uczniowie zwiedzili  największe w Turcji i drugie pod względem wielkości w Europie Gaziantep Zoo, Muzeum Mozaiki Zeugma,  które słynie z przepięknej kolekcji starożytnej rzymskiej mozaiki. Mieliśmy również okazję bawić się w wesołym miasteczku „Wonderland”. Wróciliśmy do Adany pełni niesamowitych wrażeń dopiero późnym wieczorem.

Trzeci dzień wizyty przebiegał tak samo ciekawie. Cała grupa uczestników projektu została zaproszona na oficjalną wizytę do burmistrza miasta Adana. Uczniowie zostali bardzo szczodrze obdarowani przez pana burmistrza, a zdjęcia młodzieży naszej szkoły pojawiły się w lokalnej gazecie. Po południu wybraliśmy się odkrytym autobusem na „city tour” po mieście Adana, podziwialiśmy zapierające dech w piersiach widoki na rzekę Seyhan oraz jezioro,  wskoczyliśmy na małe zakupy do miejskiego bazaru i do sklepu z tradycyjnymi tureckimi słodyczami . Pożegnalny wieczór upłynął nam w miłej atmosferze w restauracji nad brzegiem rzeki przy wystawnej kolacji, na której spróbowaliśmy prawdziwego tureckiego kebaba.

Oto link do prezentacji podsumowującej wizytę roboczą w Turcji:

link do prezentacji o historii kinematografii: