„Dobre zdrowie i kondycja to nasza ambicja”

DOBRE ZDROWIE I KONDYCJA TO NASZA AMBICJA.

W roku szkolnym 2011/2012  w ramach Programu „Trzymaj Formę” jest realizowany w naszej szkole projektDobre zdrowie i kondycja to nasza ambicja”. Czas trwania projektu: wrzesień/listopad.

Cele:

• Kształtowanie  prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zdrowego stylu życia, zdrowia fizycznego i psychicznego.
  • Promocja aktywności fizycznej i prawidłowego odżywiania wśród społeczności szkolnej i rodziców.

Projekt realizują:

Uczniowie kl.IIB, IIC, IIIA, IIIB, IIID.

Nauczyciele: Anna Dolińska, Jolanta Zajkowska,

Katarzyna Łuczaj, Joanna Dzun, Alina Niegierwicz,

Monika Terebun, Andrzej Sosna i  Dariusz Duszkowski.

Krótki harmonogram działań.

1) Zajęcia dla uczniów - przeprowadzi Anna Dolińska.

Żywienie człowieka:

• Dieta zbilansowana i Piramida zdrowego żywienia.
  • Dekalog Zdrowego Żywienia
  • Wartość kaloryczna produktów
  • Zapotrzebowanie na energię i wydatkowanie energii w czasie wykonywania różnych czynności oraz uprawiania sportów u młodzieży.
  • Alternatywne sposoby żywienia na przykładzie diety wegetariańskiej.
  • W gąszczu Ekoznaków.
  • Zaburzenia stanu zdrowia i rozwoju związane z nieprawidłowym odżywianiem.

2) Kampania zdrowego stylu życia – przygotowanie ulotek, tablic kalorycznych produktów, plakatów dotyczących zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, odżywiania, snu np. „Aktywność fizyczna to podstawa”; „Owoce Kontra słodycze”;  „ Ruch – lek na zdrowie”; „Pij człowieku mleko” i rozpropagowanie ich w środowisku szkolnym. Osoby odpowiedzialne to: Anna Dolińska, Jolanta Zajkowska, Joanna Dzun, Alina Niegierewicz.

3) Wstępne prace nad logo „Trzymaj formę” w naszej szkole.

4) Opracowanie i przeprowadzenie ankiet wśród młodzieży szkolnej na temat zdrowego żywienia- odpowiedzialne :Jolanta Zajkowska, Joanna Dzun, Katarzyna Łuczaj

5)  Zajęcia z uczniami i rodzicami.

Aktywność ruchowa

• "Rodzinka na sali gimnastycznej"- rozgrywki piłki siatkowej młodzież kontra rodzice- odpowiedzialni: Pan Andrzej Sosna i Dariusz Duszkowski.
  • „Wspólnie  po dobrą kondycję”- zajęcia na siłowni dla uczniów i ich rodziców poprowadzi Pani Monika Terebun.
  • „Aerobikowe szaleństwo”. Zajęcia dla mam uczniów naszej szkoły oraz dla uczennic z klas I-III gimnazjum  poprowadzi  nauczyciel wychowania fizycznego Pani Monika Terebun.
  • Szkolny Rajd Rowerowy „Razem Raźniej” – rajd dla  uczniów, nauczycieli  i rodziców. Opiekunowie: Anna Dolińska, Joanna Dzun.

6)  „Dobre zdrowie i kondycja to nasza ambicja” na stronie internetowej szkoły. Informacje o projekcie, zaplanowane działania, informacje o żywności, aktywności fizycznej itp. -odpowiedzialna Jolanta Zajkowska.

7) Finał projektu -„Owocolandia”. Prezentacja realizacji zadań, osiągnięć, wystawy prac, przedstawienie, rywalizacja sportowa, zdrowe posiłki, itd. Organizacja i przygotowanie-realizatorzy projektu.

OPIS REALIZOWANYCH DZIAŁAŃ