Dzień Języka Ojczystego

Dzień Języka Ojczystego przypadający 21 lutego wpisał się już na stałe w kalendarz imprez naszej szkoły.

Organizowane uroczystości są okazją, aby propagować poprawną polszczyznę i upowszechniać pogląd, że język rodzimy jest ważny. Na co dzień wielu z nas wypowiada zdania, a ich wymowa jest niedbała. Końcówki wyrazów są niewyraźnie wypowiadane lub wcale. Często używamy pleonazmów, tzw. masła maślanego, np. cofać się wstecz, kontynuować dalej. Wielu Polaków nie odmienia nazwisk, błędy pojawiają się także w odmianie miesięcy, np. mówimy 11 luty, zamiast poprawnej formy 11 lutego itd. Mając na uwadze znaczenie języka ojczystego, jako ważnego narzędzia komunikacji społecznej, przygotowany został bogaty program wydarzeń.

Projekt edukacyjny przeznaczony dla uczniów z klas VIII pt. Znam Pana Tadeusza Adama Mickiewicza zawierał cykl konkursów dotyczących epopei narodowej:

- O pióro dyrektora szkoły - dyktando na podstawie wybranych fragmentów z Pana Tadeusza

( I etap klasowy, II etap międzyklasowy)

- Konkurs plastyczny – Wybrana postać z Pana Tadeusza

- Konkurs wiedzy (drużynowy) - Znam Pana Tadeusza Adama Mickiewicza

- Głośne czytanie najciekawszych fragmentów epopei

- Odkrywamy znaczenie dawnego słownictwa

W klasach V został zorganizowany konkurs ortograficzny. Uczniowie zmagali się z fragmentem Pana Tadeusza opisującym grzybobranie.

Biblioteka, która jako pierwsza zapoczątkowała obchody Dnia Języka Ojczystego w szkole, w tym roku również przygotowała sprawdzone i ulubione przez uczniów rozrywki polonistyczne. W czytelni można było obejrzeć wystawę książek poświęconych kulturze języka, na której znalazły się m.in. Ni pies, ni wydra, czyli o wyrażeniach, które pokazują język, Wierszyki ćwiczące języki, Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, Odlotowa ortografia i wiele innych ciekawych pozycji.  Właśnie w czytelni na długich przerwach dzieci czytały zabawne, ale skomplikowane powiedzonka i wierszyki np. Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego itp. Śmiechu było przy tym, co niemiara, ponieważ dochodziło często do komicznego przekręcania wyrazów. Czytanie tego typu wyrażeń ma na celu ćwiczenie poprawnej wymowy z użyciem trudnych głosek.

Uczniowie mogli wykazać się znajomością poprawnej pisowni, zapisując na tablicy podane szeregi wyrazów np.: w ogóle, oryginalny, naprzeciwko, po prostu, na co dzień itp., Jeśli ktoś nie czuł się pewnie w ortografii, mógł zabłysnąć swoją wiedzą wyjaśniając znaczenie związków frazeologicznych. Przy rozwiązywaniu różnorodnych zagadnień poprawnościowych i frazeologicznych można było w czytelni skorzystać ze słowników. Wszystkie poprawne odpowiedzi zostały nagrodzone.

Nauczyciele języka polskiego i wychowawcy w klasach I – III przeprowadzili zajęcia, na których omówili najczęściej popełniane błędy językowe i ćwiczyli z uczniami praktyczne umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną.

W klasach piątych uczniowie mogli sprawdzić zdobytą na lekcjach wiedzę rozwiązując testy online.

Zakończenie obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego nastąpiło 12 marca podczas uroczystego wręczenia dyplomów i nagród zwycięzcom konkursów.

Uczniowie nagrodzeni:

Konkurs ortograficzny

I miejsce – Karolina Mirończuk -VIIIc

II miejsce – Magdalena Hryniewicka- VIIIc

III – Gabriela Laszuk – VIIIc

Konkurs wiedzy  wygrała drużyna z klasy VIIIc:

Karolina Mirończuk

Wiktoria Gołębiecka

Gabriela Laszuk

Dominika Dąbrowska

Magdalena Hryniewicka

Szymon Wąż

W konkursie plastycznym nagrody zdobyli:

I miejsce – Anna Mucha – VIIIb

II miejsce – Konrad Andrzejuk – VIIIc

III miejce – Diana Pietryszyk – VIIIb

W konkursie  - Odkrywamy znaczenie dawnego słownictwa:

I miejsce – Dominika Hapunowicz – VIIIa

I miejsce – Daria Ruta –VIIIa

Konkurs ortograficzny w klasach V:

I miejsce – Julianna Laszewicz - Vb

II miejsce Julia Dąbrowska  - Va

II miejsce Patrycja Mikucka  - Ve

III miejsce Aleksandra Osipiuk  - Vb

III miejsce Emilia Korolko  - Vb

III miejsce Wiktoria Korniluk - Vb

Wszystkim uczestnikom gratulujemy Uśmiech

Nauczyciele realizujący projekt:

Krystyna Piekutin, Monika Mańko–Filimoniuk, Grażyna Korolczuk, Barbara Szurbak         .