Szkoła Podstawowa nr 4 im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim

Konkurs Wiedzy Ekologicznej

Z satysfakcją i dumą informujemy, że Aleksandra Ruta  uczennica klasy III b gimnazjum,  została laureatką IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Ekologicznej "Różnorodność i formy ochrony przyrody w Polsce", a Dominika Dąbrowska z kl. VIII c i Bartosz  Rzepniewski z kl. III b gimnazjum z tytułem finalisty.

Etap wojewódzki odbył się 29 listopada 2018 r.  w sali konferencyjnej Białowieskiego Parku Narodowego. Do etapu szkolnego zgłosiło się około 600 uczniów, w finale brało udział 52 uczniów z całego województwa. Pytania konkursowe nie należały do łatwych, dotyczyły wiedzy ekologicznej, form ochrony przyrody w Polsce, zwracały  uwagę na unikalność przyrodniczą Podlasia,  na turystykę na obszarach chronionych, walory przyrodnicze parków narodowych i krajobrazowych. Etap wojewódzki składał się z 2 części: praktycznej i teoretycznej. Część praktyczna polegała na wykonaniu  prezentacji multimedialnej, a teoretyczna na rozwiązaniu 50 zadań testowych i 3 zadań z wylosowanego zestawu pytań. Oprócz ciężkiej pracy, wiedzy, odwagi…, do zwycięstwa potrzebne jest właśnie ono „szczęście”. Wiadomo, że nikt nie posiada wiedzy ”skończonej”, bo ona sama taka nie jest. Dlatego  też, nawet wtedy, kiedy  jesteśmy „obkuci na blachę”, możemy  dostać zadania, które nam  sprawią kłopot. Ale warto było-jesteśmy bogatsi  o doświadczenia, które mogą  nam pomóc w przyszłości zwyciężać.

Konkurs Wiedzy Ekologicznej " Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce" jest prestiżowym konkursem w województwie, więc tym bardziej cieszy fakt, że po raz kolejny nasi uczniowie zostają laureatami i finalistami  promując tym samym naszą szkołę w regionie i województwie. Konkurs jest objęty Honorowym Patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Anna Dolińska