Szkoła Podstawowa nr 4 im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim

Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Galowe stroje przyozdobione kotylionami, flagi w rękach, ozdobione korytarze i sale… tak wyglądała Nasza szkoła 09.11.2018 r.

Punktualnie o godz. 11.11  w sali gimnastycznej cała szkoła odśpiewała cały Hymn Polski. Następnie odbyła się podniosła część artystyczna, w której uczniowie  przedstawili długą drogę Polski do Niepodległości.

Uczniowie z dużym zaangażowaniem wcielali się w przestawiane postacie. Na scenie pojawili się m.in. Tadeusz Kościuszko i Józef Piłsudski, młodzież odegrała scenkę ukazującą germanizację – która była symbolem walki o utrzymanie polskości. Nie zabrakło też żołnierzy, a tłem ich występu były najpiękniejsze pieśni patriotyczne tj. „Rota” i „Legiony”. Uczniowie szkoły mogli obejrzeć krótkie epizody przedstawiające m.in.  Powstanie Warszawskie, walkę Solidarności o niezawisłość. Ta żywa lekcja historii pokazała nam jak wiele pokoleń przyczyniło się do tego, że dzisiaj możemy żyć w wolnej Polsce, dlatego z dumą wspominaliśmy bohaterów pól bitew, prześladowanych i skazanych na wygnanie – którzy wierzyli w niepodległą, wolną i nową Polskę. Niewątpliwie piękna dekoracja i kostiumy uczniów pozwoliły nam bardziej wyobrazić sobie ducha tamtych lat.

Inscenizacji powstała pod kierownictwem: Anny Niegierewicz, Elżbiety Tomczuk, Iwony Wesołowskiej, Włodzimierza Tyca i Moniki Mańko-Filimoniuk. Dziękujęmy wszystkim za udział w tak ważnym i refleksyjnym dniu, wierzymy że zapadł on wszystkim w pamięci.