Szkoła Podstawowa nr 4 im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim

Akcja edukacyjna „Lekcja o Funduszach Europejskich V”

Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich V”, tym samym znaleźliśmy się w gronie 268 placówek oświatowych z 5 województw Polski Wschodniej biorących udział w tym projekcie!

W ramach akcji uczniowie klasy VII c i VIII b mieli możliwość uczestnictwa w wyjątkowych zajęciach, przybliżających im świat Funduszy Europejskich. Co świadczy o ich niezwykłości? Przede wszystkim formuła zajęć. Podstawowym materiałem dydaktycznym lekcji jest komiks oraz film animowany. Komiks nosi tytuł „Fundusze Europejskie – Z nimi wszystko jest możliwe” i przedstawia historię niepełnosprawnego chłopca, który sądzi, że nie poradzi sobie w „zewnętrznym” świecie, poza swoim mieszkaniem oraz jego koleżanki Julki – nowej sąsiadki, która namawia chłopca na wzięcie udziału w szkolnej wycieczce. Wyjazd z klasą otwiera Olka na nowe doświadczenia. Chłopak widzi zmiany w otaczającej go rzeczywistości, którą w znacznej mierze kształtują Fundusze Europejskie i chce zacząć bardziej korzystać z życia. Natomiast film animowany pokazuje uczniom, przez pryzmat wycieczki szlakiem rowerowym Green Velo, jak wiele projektów jest finansowanych ze środków Unii Europejskiej na terenie Polski Wschodniej.

Lekcje cieszyły się wielkim  zainteresowaniem uczniów, a ciekawe materiały dydaktyczne umożliwiły przyswojenie  wiedzy  na temat  inicjatyw wspieranych  przez środki unijne. Młodzież uświadomiła sobie jak bardzo zmienia się ich własne otoczenie, dzięki Funduszom Europejskim! Podsumowaniem zajęć był konkurs  wiedzy, w którym do wygrania były karty podarunkowe do Empiku i zakładki magnetyczne do książek. Organizatorem akcji edukacyjnej, współfinansowanej ze środków Funduszy Europejskich, jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Anna Dolińska