ŚWIĘTA MAJOWE

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta. W świetlicy szkolnej również przypomnieliśmy sobie, jak ważne są te święta dla każdego Polaka.

1 maja to Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. Na świecie po raz pierwszy święto 1 maja obchodzone było w 1890 roku. Tego dnia w 2004 roku Polska została członkiem Unii Europejskiej.

2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto te ustanowiono w 2004 r. ustawą Sejmu RP. W tym dniu przypominamy sobie o historii i znaczeniu biało-czerwonej flagi. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej.

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.

Czerwień - to miłość,
biel - serce czyste...
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

(Cz. Janczarski „Flaga”)

3 maja to święto rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I Wojnie Światowej, kiedy Polska odzyskała niepodległość Święto Konstytucji 3 Maja zostało wznowione. Podczas II Wojny Światowej święto zostało zdelegalizowane.

Czy to można zrozumieć,
czy w to można uwierzyć,
że kiedyś dzieciom broniono
polskich pacierzy?

Że się po polsku czytać uczono
po kryjomu
i że tylko w domu
i bardzo ostrożnie
o historii polskiej mówić było można?

(Janina Majewska „Czy to można zrozumieć”)