JUŻ WIOSNA!

24 kwietnia ekozespoły ze szkoły podstawowej  uczestniczyły w  warsztatach  w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Białowieży. Uczniowie  z klasy IVb i Va pod opieką K. Wesołowskiej, na podstawie prezentacji multimedialnej pod tytułem „Już wiosna”, mieli okazję zapoznać się z rodzimymi gatunkami płazów , poznać ciekawostki i fakty  z życia tych wodno-lądowych organizmów.

Prowadząca zajęcia dr Joanna Bober w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżyła nam oznaki wiosny w Puszczy Białowieskiej oraz zwyczaje godowe i sposób rozmnażania  m.in. żab, ropuch, czy mniej znanych traszek.  Dowiedzieliśmy się też dlaczego i  w jaki sposób należy je chronić. Następnie uczniowie otrzymali praktyczne zadania: w grupach – określić znaczenie płazów , a indywidualnie wykonać książeczkę z rozwojem żaby. Wszyscy spisali się na medal!  Pod koniec zajęć wyruszyliśmy na poszukiwanie żabich skrzeków i mieliśmy okazję spróbować czosnku niedźwiedziego rosnącego na Polanie Edukacyjnej.  Aby przybliżyć sobie faunę BPN – zwłaszcza ssaki,  udaliśmy się do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Zajęcia te niewątpliwie zachęciły nas do samodzielnej obserwacji płazów podczas przyrodniczych wędrówek .