PRZYWRÓĆMY PAMIĘĆ – program edukacyjny

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła ponownie zaangażowała się w projekt „Przywróćmy pamięć”. Obecna edycja programu realizowana jest przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce w ramach partnerstwa z Muzeum Historii Żydów Polskich  oraz dzięki wsparciu Stowarzyszenia -  Żydowski Instytut Historyczny.

W Polsce na przestrzeni wieków spotykały się różne kultury i religie, które dzięki pokojowemu współistnieniu stworzyły niezwykłe, wielokulturowe dziedzictwo. Ważną częścią tej wieloetnicznej społeczności byli Żydzi. Śladem ich obecności są dziś nie tylko liczne zabytki architektury oraz zaniedbane cmentarze - ale także ważny wkład w rozwój kultury i sztuki polskiej.

Celem realizowanego projektu jest propagowanie wśród uczniów wiedzy na temat historii i kultury Żydów oraz zachęcenie ich do realizacji projektów na rzecz przywracania pamięci o społeczności żydowskiej w swojej miejscowości. Istotnym elementem programu jest również podjęcie opieki nad miejscowym cmentarzem żydowskim.

W ramach realizacji projektu, w klasie II b naszego gimnazjum zostały przeprowadzone warsztaty dotyczące żydowskich zwyczajów pogrzebowych oraz zachowania na cmentarzu. Były one wstępem do akcji sprzątania Cmentarza Żydowskiego w Bielsku.