Uczniowie Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza usypali po raz trzeci największą „Górę Grosza” w województwie podlaskim!

4 grudnia 2014r. w Zespole Szkół im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim odbył się uroczysty apel pod hasłem: „Kiedy pomagasz innym, pomagasz sobie” z udziałem Burmistrza Miasta pana Jarosława Borowskiego i przedstawiciela Towarzystwa Nasz  Dom Dariusza Michalczyka.

Uczniowie tej szkoły od wielu już lat biorą udział w społecznej akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W XIV edycji  zebrali najwięcej grosików spośród 306 podlaskich szkół, które wzięły udział . Uzbierali bowiem kwotę – 2627, 86 zł i trzeci raz zwyciężyli w  szlachetnej akcji, której celem jest zebranie pieniędzy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną: m.in. na tworzenie i dofinansowanie rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.

Uczniowie za pomocą przedstawienia „W krainie Złotówkolandii”, piosenek, tańca, kolorowych planszy pokazali różnorodne formy wolontariatu, w których brali  i biorą udział nadal.

Są to różne akcje charytatywne wychodzące naprzeciw potrzebom społeczności szkolnej, naszego miasta, kraju, a nawet innego kontynentu, np.: zbiórki żywności, zbiórka zabawek na rzecz świetlicy  szkolnej przy Zespole Szkół Specjalnych w Bielsku Podlaskim, wolontariat na oddziale w miejskim szpitalu, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Ofiara wielkopostna, Tataspartakiada,  Adopcja na odległość. Wszystkie akcje charytatywne, których głównym organizatorem jest Samorząd Uczniowski pracujący pod kierunkiem  opiekunów, uczą,  że być, to nie znaczy mieć. Być, to znaczy dzielić się z innymi.

Podczas apelu, Dariusz Michalczyk - dyrektor Domów dla Dzieci Towarzystwa Nasz Dom w Mrągowie, wręczył na ręce pani dyrektor Eugenii Gałki i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego Ady Hryniewickiej i Kamila Ziajko czek o wartości 2000zł.

Pan Burmistrz pogratulował uczniom, dyrekcji i nauczycielom wygranej oraz życzył wspaniałych prezentów mikołajowych, bo przecież  dobro podarowane drugiemu człowiekowi, wraca zawsze zwielokrotnione. Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewem „…bo przecież życie nie tylko po to jest, by brać. Życie nie po to, by bezczynnie trwać,  i  aby żyć siebie samego trzeba dać.”

Mimo iż to szkoła z Bielska Podlaskiego po raz trzeci z rzędu wygrała akcję "Góra Grosza" na Podlasiu, to rodzin zastępczych korzystających  z tej formy pomocy  z Bielska i okolic jest niewiele.  Zawodowe rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego chcące uzyskać wsparcie finansowe mogą pobrać wniosek ze strony Towarzystwa Nasz Dom (www.towarzystwonaszdom.pl).