Warsztaty filmowe w ramach projektu Comenius.

30 października 2014  grupa młodzieży zaangażowana w realizację projektu Comenius pt.”Fotografia i kinematografia jako sposób spędzania czasu wolnego” uczestniczyła w warsztatach filmowych prowadzonych przez pana Marka Włodzimirowa, współzałożyciela Stowarzyszenia Edukacji Filmowej. Misją tej organizacji  jest promocja sztuki filmowej i przybliżanie młodzieży możliwości, jakie dają media cyfrowe, a celem jest  upowszechnianie edukacji wizualnej, aktywizacja młodzieży do realizacji autorskich projektów i rozwijania pasji oraz budowanie optymistycznego wizerunku przyszłej aktywności zawodowej.

W czasie warsztatów filmowych pan Marek Włodzimirow oprowadził nas po swoim studio, pokazując stanowisko montażowe, oraz stanowisko dźwiękowe. Uczniowie zdobyli umiejętności tworzenia efektów specjalnych za pomocą obrazu i  dźwięku. W ramach warsztatów filmowych młodzież mogła rozwinąć zdolności aktorskie, poznać tajniki sztuki filmowej i specyfikę pracy przed kamerą.

Pan reżyser zwrócił naszą uwagę na fakt, iż  produkowanie filmu jest złożonym i długotrwałym procesem. Dzieli się go na trzy etapy. Pierwszy z nich to tak zwana preprodukcja.  W tym czasie powstaje scenariusz filmu oraz określa się, przynajmniej pierwotnie, jego tytuł. Kompletuje się również ekipę i określa przybliżony termin zakończenia zdjęć. Później następuje faza właściwej produkcji, czyli zdjęcia. Nagrywa się w tym okresie cały i kompletny materiał filmowy, który następnie podda się obróbce. W fazie ostatnie, czyli postprodukcji, gdy cały materiał jest już nagrany, film poddaje się montażowi.

Pracowanie przy produkcji filmu jest zajęciem niezwykle ciekawym. Pan Włodzimirow pokazał nam  montaż dźwięku, czyli operację, która polega na sprawnym miksowaniu efektów dźwiękowych i dialogów oraz odpowiednią synchronizację tej ścieżki z obrazem. Uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi filmowcy, podczas prób montowania krótkiego filmiku.

Warsztaty filmowe okazały się być niezwykłym doświadczeniem dla naszych przyszłych filmowców.