„Ratujemy i uczymy ratować

Uczniowie kształcenia zintegrowanego z naszej szkoły (klasy drugie i trzecie - pod kierunkiem M. Popławskiej) kolejny raz uczestniczą w programie Ratujemy i Uczymy Ratować, przygotowanym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Klasa II b przeszła szkolenie jako pierwsza.  Uczniowie stali się „małymi ratownikami” i na pewno będą umieli pomóc (starali się pomóc) ratować życie.

Bezpieczeństwo - zanim zaczniemy działać musimy zadbać nie tylko o osobę, której pomagamy, ale także o siebie. Nie pomożemy nikomu, jeżeli nam stanie się coś złego.

Sprawdzanie przytomności - najpierw podchodzimy do tej osoby i głośno pytamy: „co się stało?”. Jeśli ci nie odpowie, musisz sprawdzić czy się porusza. Podejdź do niej bliżej, przykucnij, potrząśnij za ramiona. Jeżeli osoba nic  nie odpowie, wezwij pomoc.

Sprawdzanie oddechu - pomogą ci w tym wzrok, słuch i dotyk. Sprawdziliśmy na sobie jak źle musi czuć się ktoś, kto nie może sam oddychać.

Pozycja boczna ustalona - jeśli osoba nieprzytomna oddycha, należy ułożyć ją w tej pozycji. Teraz będzie jej się dobrze oddychało i bezpiecznie oczekiwać na pomoc.

Oddechy ratownicze -  przysporzyły nam najwięcej trudności, dlatego wiele czasu poświęciliśmy na to ćwiczenie.

Uciskanie klatki piersiowej - tę czynność opanowaliśmy szybciej - 30 uciśnięć mocno i energicznie .

Po zakończeniu szkoleń praktycznych wszyscy otrzymali podręczniki do nauki pierwszej pomocy i tekturowe telefony komórkowe do samodzielnego złożenia. Uczniowie kolorowali karty w nowej książce oraz zapisywali numery alarmowe na kartonowych telefonach. Po napisaniu egzaminu wszyscy otrzymali Certyfikaty uczestnictwa w zajęciach Programu Edukacyjnego.