Dzień z Niezapominajką

Holendrzy słyną z tulipanów, Francuzi z konwalii, Anglicy kojarzeni są z hiacyntami, a kwiatowy symbol Polski to  skromny kwiat – niezapominajka. Te kwiaty tak urzekły  Andrzeja  Zalewskiego, który w Programie I Polskiego Radia prowadził audycję „Eko radio”, że postanowił zorganizować Dzień Polskiej Niezapominajki.  Święto ustanowiono 15 maja. Tego dnia  w naszej szkole było wesoło,  kolorowo i kwiatowo, ponieważ  niezapominajki miały swoje święto.

Na sali gimnastycznej  zgromadzili się zaproszeni Goście,  Uczniowie, Nauczyciele  i Wychowawcy. Przy dźwięku oklasków, całej licznie zgromadzonej widowni, swoje  ekologiczne wystąpienia prezentowali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum jako Zespół Szkół im. A. Mickiewicza. Różnice wiekowe z pewnością są pewną barierą w niektórych aspektach, jednak dla szerzenia i promowania ekologicznego stylu życia nie ma granicy nie do przekroczenia. Wszyscy jednogłośnie mówimy tak dla ekologii. Pod skrzydłami naszych nauczycieli rozwijamy się niczym kwiaty. Skrapiani  ich doświadczeniem i wiedzą niczym deszczem, wyrastamy jako łąki młodych ekologów.

Na niezapominajkowej uroczystości można było jeszcze raz   usłyszeć   trochę o zwierzętach i roślinach. Dowiedzieć się, co kwitnie wiosną i co jeść, by wysoko urosnąć. Były niezapominajkowe  piosenki, wiersze, prezentacje kwiatów i zwierząt, w rolę których wcielali się uczniowie. Różnorodność gatunkową zaprezentowano również  w formie  humorystycznej, na kanwie znanej polskiej komedii "Sami swoi". Dużo kwiatowego ciepła i fajnego klimatu dostarczył barwny, niezapominajkowo - chabrowo - stokrotkowy  taniec kwiatów.

Uzupełnieniem tej uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i fotograficznego o tematyce przyrodniczej. Nagrody konkursowym zwycięzcom  wręczali zaproszeni Goście i Dyrekcja Szkoły.

Klamrą spinającą całą uroczystość był taniec Jezioro łabędzie, a w roli  wirujących  łabędzi wystąpili chłopcy z klasy IIC i  IIIB, których podziwialiśmy za odwagę i wykonanie.

Oszczędzajmy wodę, energię, nie śmiećmy, nie palmy ognisk w miejscach nieodpowiednich, to wszystko mieści się w przesłaniu Niezapominajki, które powinno być bliskie każdemu człowiekowi- o tym mówili młodzi ekolodzy. Promujmy nasze polskie Święta, bo tak dużo trendów z zachodu wkrada się do naszego życia, że zapominamy o tym co nasze. Dzień Niezapominajki, to święto, które  przypomina o ochronie środowiska naturalnego, o chwilach i miejscach, które warto ocalić od zapomnienia.

Niezapominajkową imprezę przygotowały wspólnie  z uczniami Panie: Anna Dolińska, Alina  Niegierewicz,  Jolanta Zajkowska, Katarzyna Wesołowska, Alina Bartoszuk i Iwona Wesołowska.

Dziękujemy wszystkim, którzy oglądali nasze występy i współpracowali w trakcie ich przygotowania.

Niezapominajki