NADANIE I POŚWIĘCENIE SZTANDARU

Dnia 09.11.2012 roku odbyła się uroczystość nadania sztandaru Zespołowi Szkół im. Adama Mickiewicza. O godzinie 1230 uczniowie, nauczyciele  i zaproszeni goście zgromadzili się w sali gimnastycznej. Prowadzącym uroczystość był wicedyrektor Zespołu Szkół p. Piotr Żukowski. Po odśpiewaniu hymnu zostały wprowadzone poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych szkół bielskich.

Pani Dyrektor Eugenia Gałka, zabierając głos podkreśliła, że tak niecodzienną uroczystość społeczność szkolna pragnie przeżyć w gronie sympatyków i przyjaciół szkoły.

Serdecznie przywitała zaproszonych gości w osobie: Pana Walentego Koryckiego – Wicemarszałka Województwa Podlaskiego, Panią Bożenę Dzitkowską – starszego wizytatora KO w Białymstoku, pana Jana Radkiewicza – Wiceburmistrza Miasta Bielsk Podlaski, Pana Kazimierza Henryka Leszczyńskiego – Przewodniczącego Rada Miasta Bielsk Podlaski oraz Radnych Rady Miasta Bielsk Podlaski.

Kolejne słowa przywitania skierowane były do duchowieństwa: ks. prałata Kazimierza Siekierki­ – dziekana bielskiego, ks. kanonika dr. Krzysztofa Mielnickiego – dyrektora Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego – przedstawiciela Jego Ekscelencji ks. dr. Antoniego Pacyfika Dydycza – Biskupa Drohiczyńskiego oraz  proboszczów bielskich parafii w osobach  ks.mitrata Jana Barszczewskiego proboszcza Parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim  i ks. prot. Jerzego Bogacewicza - Proboszcza Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim.

Pani Dyrektor Eugenia Gałka gorąco przywitała przedstawicieli służb mundurowych, a także dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli.

W dalszej części przemówienia pani dyrektor podkreśliła wagę i znaczenie sztandaru. Dodała, że jest to najważniejszy symbol każdej szkoły podkreślający jej trwałość, ciągłość i istotność dla lokalnej społeczności.

Zgromadzeni byli świadkami ceremonii poświęcenia sztandaru przez duchownych, po czym nastąpiło symboliczne przybicie gwoździ, które było wyrazem szacunku i uznania dla gości i fundatorów.

W pamiątkowym przybijaniu gwoździ uczestniczyły następujące osoby:

1. Bożena Dzitkowska – starszy wizytator KO w Białymstoku
  2. Jan Radkiewicz – wiceburmistrz Miasta Bielsk Podlaski
  3. Bożena Minasjan – przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim
  4. Krystyna Mańko -  nauczyciel Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim
  5. Sebastian Malinowski – przedstawiciel Samorządu Szkolnego
  6. Joanna Miniuk – asystent dyrektora Przedsiębiorstwa „Maksbud”
  7. Jerzy Andrzejuk – nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsk
  8. Jan Łukianiuk – w imieniu Prezesa firmy „Bielbud”

Wyżej wymienione osoby złożyły podpisy w Kronice Szkoły.

Przewodnicząca Rady Rodziców Bożena Minasjan, przekazała sztandar na ręce Dyrektora Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, zaś pani Dyrektor Eugenia Gałka dokonała prezentacji sztandaru: Rewers jest czerwony, na nim znajduje się godło państwowe – Orzeł.  Awers jest koloru jasnego, w środkowej części umieszczony jest wizerunek Adama Mickiewicza, otacza go napis „Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim”.

Pani Dyrektor przekazując sztandar młodzieży poprosiła o godne  reprezentowanie go w imię szacunku dla symboli narodowych.

Następnie odbyło się ślubowanie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr  4 i Gimnazjum nr 2. Akt ślubowania na sztandar poprowadziła pani wicedyrektor Joanna Dzun.

Przemówienia honorowych gości zakończyły oficjalną część spotkania. Zostały wyprowadzone poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych szkół bielskich.

Ostatnim elementem programu była część artystyczna w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół  im. Adama Mickiewicza.

Uczniowie zaprezentowali widowisko „Droga do niepodległości”.  W przededniu odzyskania niepodległości młodzież w swej uroczystości próbowała dać odpowiedź na nurtujące pytania: Czy Polacy dzisiaj pamiętają o zbliżającym się święcie? Co współcześnie znaczy dla narodu polskiego odzyskanie niepodległości?

Z treści prezentowanych utworów jednoznacznie wynikało, że Polacy pamiętają o historycznych  wydarzeniach, potrafią oddać cześć rodakom, którzy zginęli, walcząc o swoją wolność.

Dzięki hartowi ducha naszych przodków młodzież Zespołu Szkół bez cienia lęku mogła wyśpiewać Hymn  Narodowy i „Rotę” Marii Konopnickiej.

Montaż słowno – muzyczny przygotowały: Krystyna Mańko, Anna  Niegierewicz, Elżbieta  Tomczuk, Alina Niegierewicz, Beata Jaroszko. Scenografię przygotowali: Iwona Wesołowska, Włodzimierz Tyc.

Na zakończenie uroczystości pani Dyrektor Eugenia Gałka podziękowała zaproszonym gościom, stwierdzając „Świadomość tego, że wspiera nas tak wiele osób i instytucji jest dla nas inspiracją i bodźcem do jeszcze lepszej i skuteczniejszej pracy”.

To niecodzienne spotkanie przebiegało w miłej, podniosłej atmosferze, a w pamięci słuchaczy na długo pozostanie tekst piosenki: „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”.